خانه موزه معین و جاهد

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، نشست رسانه ای دست اندرکاران دومین جشنواره موسیقی هنرجویی «امیرجاهد» دوشنبه نوزدهم آذر ماه با حضور حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی و ابوالفضل رفیع مدیر کل اداره فرهنگی شهرداری تهران در «خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد» در محله چهارصد دستگاه تهران برگزار شد.
مهدی سبحانی مدیر خانه موزه دکتر معین و استاد امیر جاهد در ابتدای این نشست خبری توضیح داد: این مجموعه که متعلق به شهرداری است در سال ۸۴ افتتاح شد و حدود سه سال است که با حمایت خانه موسیقی و اداره کل فرهنگی شهرداری تهران تبدیل به مجموعه ای موسیقایی در شرق تهران شده است.
وی با اشاره به برگزاری مجموعه کارگاه های مختلف آموزشی در حوزه سازهای ایرانی و سازهای جهانی در این مرکز، گفت: با توجه به رایزنی هایی که با خانه موسیقی ایران شد مراسم‌های مختلف نکوداشت در این محل برگزار شد و مورد استقبال قرار گرفت.
به گفته سبحانی، این خانه موزه یکی از مهم ترین محافل موسیقایی شهر تهران بوده و بسیاری از هنرمندان آن را به عنوان یک مرکز مهم موسیقایی که در گذشته وجود داشته، می شناسند.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی امیر جاهد گفت: ما تصمیم گرفتیم بعد از برگزاری دوره اول جشنواره تصمیم گرفتیم این جشنواره را به صورت گسترده در قالب یک رویداد کشوری برگزار کنیم. به هر حال این مکان، محفل بسیار جالبی برای رفت و آمد اهالی موسیقی و ادبیات از جمله روح الله خالقی و دیگر بزرگان بوده است و می‌تواند کانونی برای برگزاری یک جشنواره مهم چون جشنواره موسیقی امیر جاهد باشد.

** همراهی فعالیت‌های موسیقی وظیفه ذاتی خانه موسیقی است
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی امیر جاهد هم در این نشست رسانه ای با ذکر این نکته که خانه موزه امیر جاهد یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های موسیقایی شهر تهران است، بیان کرد: ما حسب وظیفه ذاتی خود درخانه موسیقی باید در کنار همه فعالیت های موسیقی باشیم. یکی از کارهای خوبی که در شهر تهران افتاده برگزاری همین جشنواره موسیقی امیر جاهد است که تصمیم گرفتیم با تمام وجود در کنار دوستان حضور داشته و سعی کنیم در بخش های داوری و سایر بخش ها کنار دست اندرکاران جشنواره باشیم.

** جشن خانه موسیقی در دی ماه برگزار می شود
وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر تاریخ برگزاری جشن خانه موسیقی گفت: جشن خانه موسیقی برگزار می شود و سعی می کنیم پس از تامین بودجه لازم آن را در دی ماه امسال میزبان علاقه مندان باشیم.

**رفیع: مشارکت شهرداری با مجموعه های صنفی ادامه دارد
ابوالفضل رفیع مدیرکل اداره فرهنگی شهرداری تهران و رئیس جشنواره موسیقی امیر جاهد نیز در این برنامه با قدردانی از خانه موسیقی در همراهی با جشنواره، عنوان کرد: حوزه فعالیت فرهنگی در شهرداری تهران حوزه فعالیت های عمومی است. ما باید در جهت بسترهای فرهنگی کمک هایی کنیم و در این راه ارتباط با انجمن های تخصصی و صنفی می تواند راهگشای خوبی در پیشبرد اهدافمان باشد.
وی افزود: در حوزه موسیقی خانه موسیقی ایران مرجع دارای صلاحیت محسوب می‌شود و که تاکنون همکاری های خوبی داشته است.
رفیع با تاکید بر استمرار فعالیت‌های مشارکتی شهرداری تهران با مجموعه‌های صنفی ادامه داد: امسال ما در چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم که بنا داریم برنامه‌های خوبی را در این زمینه برگزار کنیم به همین منظور تصمیم داریم به بهانه برگزاری جشنواره موسیقی امیر جاهد بخش ویژه ای را در این رویداد طراحی کنیم که می تواند فضای مناسبی را برای تببین نسبت موسیقی با انقلاب اسلامی ایجاد کند.
مدیر اداره کل فرهنگی شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: مرحوم امیر جاهد و محمد معین خدمات زیادی را در عرصه موسیقی و ادبیات انجام داده اند و من فکر می کنم برگزاری جشنواره ای با موضوعیت موسیقی می تواند ادای دینی به این دو مرد بزرگ سرزمین ایران باشد.
رفیع در پاسخ به پرسشی مبنی بر نبود تفکیک وظایف اداره کل فرهنگی شهرداری تهران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: ما در حوزه فعالیت‌های فرهنگی یک سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که اداره فرهنگسراها را دنبال می کند یک ساختار هم در معاونت فرهنگی اجتماعی داریم که با سیاستگذاری معاونت اجتماعی شهرداری تهران انجام می شود. البته که همکاری های مشترکی در این زمینه وجود دارد اما هر کدام از این دو ساختار کاملا جدای از هم هستند.
وی افزود: نیاز کلان شهر تهران به فعالیت‌های هنری به گونه ایست که کمبود آن احساس می‌شود و ما تلاش می کنیم طبق وظیفه خود از ظرفیت‌ها استفاده کرده و در جهت کشف استعدادهای حوزه موسیقی کارهایی را انجام دهیم.

** بیدگلی : این جشنواره محدودیت سنی ندارد
مهدی بیدگلی دبیراجرایی جشنواره موسیقی امیر جاهد نیز ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری دوره های اول و دوم جشنواره توضیح داد: امسال با حمایت های خانه موسیقی و اداره کل فرهنگی شهرداری تهران تصمیم گرفتیم جشنواره را به صورت سراسری برپا کنیم. در این راستا هنرمندان در بخش دو نوازی، تک نوازی و گروه نوازی آثارشان را ارائه می دهند . این در حالی است که هنرمندان می توانند در هر سطح و سنی در جشنواره شرکت کنند که فکر می کنم این موضوع به تنهایی می‌تواند یک ویژگی مهم باشد.
وی افزود: فراخوان جشنواره در آذرماه سال جاری منتشر شد که افراد می‌توانند تا ۱۵ دی ماه نسبت به ارسال آثار خود اقدامات لازم را انجام دهند. ما در مرحله دوم که به بازبینی آثار اختصاص دارد تصمیم گرفتیم که سرای محلات شهرداری تهران در اختیار گروه ها و متقاضیان قرار دهیم تا آنها با شرایط بهتری برای تمرین برنامه‌ریزی داشته باشند. ما در مرحله سوم به حوزه تئوری موسیقی می پردازیم که در این بخش علاوه بر بررسی آثار اجرایی، آزمون علمی از هنرمندان شرکت کننده انجام خواهد گرفت و در نهایت برگزیدگان نهایی برای حضور در جشنواره معرفی می‌شوند. البته مراسم اختتامیه جشنواره نیز در تالار ایوان شمس برگزار می شود که جزئیات آن در روزهای منتهی به جشنواره اعلام می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *